Rowerowa przygoda uczniów strzeleńskiego SOSW zakończona wielką biesiadą integracyjną

8 czerwca uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzelnie wraz opiekunami rajdem rowerowym rozpoczęli pięciodniowy obóz sportowy na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej Rysiówka na Półwyspie Potrzymiech, gdzie zapewniony mieli nocleg i wiele atrakcji. 10 czerwca odbyła się tam Turystyczna Biesiada Integracyjna.
Główną ideą rajdu było propagowanie turystyki rowerowej jako jednej z form aktywnego spędzania czasu wolnego. Była to również doskonała forma edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, ale także sprawdzenie własnej kondycji fizycznej. Biwak zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocna dłoń, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Strzelnie z prezesem Pawłem Jankowskim odbywał się na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej Rysiówka, który z bogactwem przyrodniczym i historią stanowi najcenniejszy obszar na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Uczestnicy mieli do pokonania na rowerach ponad 30 km.
Podczas obozu uczestnicy brali udział w licznych rajdach rowerowych po okolicy. Jednym z punktów programu była wycieczka do pobliskiego Skórka, gdzie odwiedzili piekarnię „Wama”. Dzięki temu mogli zapoznać się z pracą piekarzy oraz funkcjonowaniem nowoczesnego zakładu piekarniczego oraz samodzielnie przygotować bułki. W trakcie obozu odbywały się również wycieczki rowerowe po malowniczych terenach wzdłuż Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Uczestnicy mieli okazję poznać walory turystyczne i przyrodnicze tego wyjątkowego obszaru. Program pobytu obejmował także piesze wędrówki po okolicy, które umożliwiały bezpośredni kontakt z naturą, obserwację lokalnej fauny i flory oraz aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a co najważniejsze bez używania telefonów komórkowych. Tradycyjnie grupę biwakowiczów odwiedziła ekipa cyklistów ze strzeleńskiego Oddziału PTTK z prezesem Radosławem Roszakiem i prezesem honorowym Zbigniewem Domańskim oraz sympatycy strzeleńskiego SOSW i PTTK – u, którzy na Potrzymiech dojechali busem. W ramach współpracy co roku podczas biwaku organizowana jest Turystyczna Biesiada Integracyjna. W tym roku odbyła się ona 10 czerwca. Oprócz społeczności SOSW i cyklistów w biesiadzie uczestniczyły również mieszkanki DPS w Siemionkach z dyrektorem Adamem Tomaszewskim oraz zaproszeni goście. Taniec przy muzyce zagwarantowanej przez Łukasza Sochowskiego, śpiew, smaczne jedzenie oraz duża dawka dobrego humoru – tak w skrócie można opisać wspólną biesiadę, która zgodnie z założeniem przyczyniła się do integracji międzypokoleniowej. W biesiadzie udział wzięło ponad 100 uczestników. Głównym organizatorem rajdu rowerowego i pobytu uczniów na Potrzymiechu w dniach 8 – 12 czerwca było Stowarzyszenie Pomocna dłoń w Strzelnie z prezesem Pawłem Jankowskim. Rajd na Potrzymiech był pierwszym etapem większego projektu. We wrześniu grupa wyjedzie na kolejny rajd tym razem nad morze.




