Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Pielgrzymkowym szlakiem…
… na spotkanie z Matką Bożą. Poranną Mszą Świętą w katedrze gnieźnieńskiej i udzielonym pątnikom błogosławieństwem rozpoczęła się tegoroczna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Radosław Orchowicz. Z Archidiecezji Gnieźnieńskiej w grupach kolorowych, promienistych i rowerowych na pielgrzymi szlak wyruszyły łącznie 1184 osoby. To o prawie 200 osób więcej niż w roku poprzednim.
Najliczniejszą część pielgrzymki stanowiła grupa czerwona obejmująca rejon gnieźnieński. Przewodnikiem tej grupy był ks. Krzysztof Szkopek, wikariusz Parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie, któremu w tym roku w czasie drogi pomagało 7 księży z naszej Archidiecezji. Grupa w większości składała się z ludzi młodych i rodzin, liczyła 182 osoby. Najmłodszy uczestnik miał 3, a najstarszy 73 lata. Pielgrzymi grupy czerwonej pochodzili z różnych stron naszej archidiecezji – m.in. z Gniezna, Kłecka, Trzemeszna, Żnina, Rogoźna, Margonina, Pawłowa, Niestronna. Byli także pielgrzymi z Poznania i Środy Wielkopolskiej.
Jak mówi ks. Marcin Wawrzyniak, wikariusz Parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie, czas pielgrzymki to czas szczególnego świadectwa wiary. To nie tylko kroczenie ulicami miast i wsi, ale przede wszystkim to wysiłek serca. To czas modlitwy, który ubogaca każdego duchowo. Idąc w pielgrzymce, jak mówi Ksiądz Marcin, przyświecał nam jeden cel, aby stanąć przed Obliczem Matki Bożej, aby u Jej stóp złożyć wszystkie prośby i podziękowania, które nieśliśmy w swoim sercu, ale także liczne prośby i podziękowania parafian, którzy sami nie mogli wyruszyć w tę drogę, a którzy nas bardzo o modlitwę prosili. Kartek z intencjami grupa czerwona niosła prawie 800, co stanowi blisko 3000 spraw. To ogromna radość, że jest w każdym z nas taka potrzeba modlitwy za siebie nawzajem. Każdy dzień pielgrzyma to codzienna Eucharystia, medytacja Słowa Bożego, różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia i wiele innych cennych dla ducha inicjatyw. Każdy pielgrzym mógł zadać pytanie dotyczące wiary, o których wspólnie rozmawialiśmy w czasie drogi. Bardzo ważne dla pielgrzymów były także świadectwa księży, którzy dzielili się jak rozeznawali dar powołania do kapłaństwa, ale także nie zabrakło świadectw młodzieży i rodzin. To był bardzo owocnie i pięknie przeżyty czas, i choć nie zawsze było łatwo, bo trzeba zmagać się z upałem, deszczem czy innymi trudnościami, to z pewnością te przeżycia ubogaciły duchowe wzruszenia każdego pielgrzyma i pozostaną w pamięci na całe życie.
W poniedziałek, 5 sierpnia pielgrzymi z Archidiecezji Gnieźnieńskiej choć w deszczu, ale bardzo szczęśliwi weszli na Jasną Górę. Ze łzami radości w oczach i drżącym pełnym ufności sercem pokłonili się Jasnogórskiej Pani. Swoją podróż i całe życie pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej. Wszystkich pątników serdecznie przywitał Prymas Polski Wojciech Polak.
Choć pielgrzymka to rekolekcje w drodze, czas na zamyślenie i pokutę, to ważnym elementem dla grupy był czas wspólnego śpiewu i integracji. Aby pielgrzymowanie mogło być bezpieczne i udane potrzeba wielu osób, które angażują się w przygotowania. Na tą grupę składają się osoby kierujące ruchem, grupa medyczna, ekipa sprzątająca, kuchnia, grupa medialna, muzyczna, śpiewająca, a także osoby niosące flagi, tuby, znak. Wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym, którzy wspierali pielgrzymów ofiarą i modlitwą należą się szczególne podziękowania. Cała drużyna PPAG stanęła na wysokości zadania. Wiele osób z grupy już dziś czuje taką potrzebę, aby za rok z pomocą Matki Bożej także przeżyć ten wyjątkowy czas modlitwy w drodze. W kolejnym roku, będą pielgrzymować pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.
R.W.