Przejdź do treści głównej

Gmina Jeziora Wielkie

Noc świętojańska nad wójcińskim jeziorem

 | 

21 czerwca Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Jeziorach Wielkich na plaży w Wójcinie (gm. Jeziora Wielkie) zorganizował Noc Świętojańską, czyli dzień zakochanych po słowiańsku.

Obchody Nocy Świętojańskiej w gminie Jeziora Wielkie odbyły się 21 czerwca tradycyjnie nad jeziorem w Wójcinie. Organizatorzy zadbali, aby uczestnikom zabawy sobótkowej niczego nie brakowało. Na miejscu czekał bufet, w którym serwowane były zapiekanki, hamburgery oraz frytki, były także ogródki piwne.

W programie zagwarantowane były konkursy rekreacyjno – sportowe z nagrodami, które prowadzili instruktorzy GOKiR Rafał Rogacki i Piotr Szydłowski.

W części artystycznej przed licznie zebraną publicznością w przygotowanych układach tanecznych zaprezentowały się działające w Wójcinie i Jeziorach Wielkich sekcje taneczne Dancing Dreams – Tańczące Marzenia prowadzone przez Adriannę Gabryś. Sekcja tameczna działa w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Jeziorach Wielkich. Podzielona jest na dwie grupy. Jedna swoje zajęcia realizuje w jeziorańskim Domu Kultury, druga w sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie. Obie sekcje prowadzi zatrudniona przez dyrektora GOKiR Krzysztofa Zwolińskiego na umowę zlecenie instruktorka tańca Adrianna Gabryś. Zajęcia dla dzieci z gminy Jeziora Wielkie są bezpłatne. Dzieci podczas zajęć uczą się różnych układów tanecznych. Nie zabrakło też występów artystycznych uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. W trakcie festynu strażacy z OSP w Jeziorach Wielkich z prezesem Arkadiuszem Kowalskim zagwarantowali rejsy po jeziorze motorówką. Pod wieczór strażacy z OSP w Wójcinie, którzy dbali o bezpieczeństwo bawiących się na festynie rozpalili ognisko, przy którym każdy chętny mógł upiec darmowe kiełbaski. Można było napić się gorącej kawy i herbaty oraz skosztować wypieków przygotowanych przez członkinie KGW Wójcinianki z Wójcina pod kierunkiem szefowej Teresy Różalskiej. W między czasie ogłoszony został konkurs na odnalezienie symbolicznego, kwitnącego raz w roku, właśnie w Świętojanki kwiatu paproci. Jak przystało na prawdziwe Świętojanki nie mogło zabraknąć tradycyjnego puszczania wianków. Jednak wcześniej komisja konkursowa w składzie Krzysztof Zwoliński, Paulina Derenda i Halina Płachcińska oceniła 6 zgłoszonych do konkursu wianków. Zwyciężyła Ewa Arendt, 2. ex aequo: Krystyna Brzustowska i Halina Zawadzka, 3. Lena Pietrzykowska, 4. Elżbieta Rakowska, 5. Aleksandra Skonieczna. 

Atrakcją świętowania nad jeziorem była muzyczna uczta koncertowa, którą zapewnił discopolowy zespół Menelaos.

O zmroku cztery najmłodsze panny z wiankami i komisją konkursową w rytm piosenki Wiła wianki przeszły między płonącymi pochodniami do łodzi ratunkowej OSP, którą popłynęli na środek jeziora, by puścić wianki na taflę wody.

Około godziny 22.00 na wodach jeziora wójcińskiego pojawił się oczekiwany dobry duch jeziora, czyli Światowid, który przypłynął łódką i pozdrowił wszystkich mieszkańców, turystów oraz wczasowiczów goszczących nad jeziorem wójcińskim.

Całość zakończyła się o północy zabawą taneczną z DJ Brezyną.

Organizatorem imprezy był jak co roku Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Jeziorach Wielkich z dyrektorem Krzysztofem Zwolińskim. Współorganizatorami natomiast Gmina Jeziora Wielkie, KGW i OSP w Wójcinie, Gospodarstwo Naturalne Zdrowy i piękny Wójcin oraz OSP w Jeziorach Wielkich.

Tagi