Gniezno 2025
„Gniezno 1025. Kolebka królestwa”. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W Gnieźnie zakończyła się w sobotę, 5 kwietnia trzydniowa konferencja przedstawicieli muzeów diecezjalnych w Polsce. Jej zwieńczeniem w pewnym sensie był wernisaż w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej nowej wystawy czasowej „Gniezno 1025. Kolebka królestwa”. Zaprezentowana została także monografia na temat koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej. Jak informuje Bartosz Przybyła, dyrektor muzeum, te dwa przedsięwzięcia były przygotowywane od roku.
Wystawa czasowa w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotyczy pierwszej w Polsce koronacji królewskiej, która miała miejsce w katedrze gnieźnieńskiej 1000 lat temu. – Zapraszamy wszystkich do wspólnej podróży po zakamarkach historii, zwłaszcza, że wystawa obfituje we wspaniałe zabytki. Częściowo są to obiekty z naszego muzeum. Jest też wiele cennych zabytków piśmienniczych z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz kilka niesamowitych denarów, użyczonych na ekspozycję z kolekcji prywatnej. Wreszcie na wystawie można zobaczyć bezcenny zabytek z Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Nie chcę zdradzać, co to jest za zabytek, ale podkreślę, że jednym z jego elementów jest korona piastowska z roku 1250 – mówi dyrektor B. Przybyła. Oficjalnie wystawę otworzył ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski.
Chociaż wystawa będzie czynna do 20 grudnia 2025, to nie wszystkie zabytki będą przez cały czas eksponowane. Wspomniany zabytek z Płocka wróci po miesiącu do swego właściciela. Podobnie zabytki archiwalne, ze względu na swą wrażliwość na światło i zmiany wilgotności, i temperatury, będą wystawiane rotacyjnie. – Z tego też powodu można nas odwiedzać kilkakrotnie, zawsze zobaczą Państwo coś nowego – zaprasza dyrektor muzeum AG.
Natomiast publikacja wydana przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej składa się z ośmiu odrębnych artykułów, a każdy z nich ściśle jest powiązany z tematem koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej. Treść monografii jest podsumowaniem dotychczasowych badań archeologicznych, historii sztuki z zakresu złotnictwa, studiów nad biblią oraz historią Polski około roku 1025. Publikacja została wydana z okazji 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski w katedrze gnieźnieńskiej.
Publikacja pt. „Gniezno 1025. Kolebka królestwa” jest publikacją naukową i otrzymała pozytywne recenzje dr hab. Teresy Rodzińskiej-Chorąży z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Jerzego Pysiaka z Uniwersytetu Warszawskiego. Chociaż wszystkie prace nad wydaniem monografii toczyły się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, to publikacja ta ma również swojego współwydawcę w postaci Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Dzięki temu monografia znalazła się w wykazie wydawnictw naukowych oraz otrzyma tzw. „punkty naukowe”, które zasilą jednostkę, czyli uczelnię, z którą aktualnie związany jest dany autor.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do soboty, w godzinach od 9 do 16, w maju do godziny 17.