Jubileusz 2025
Wspólny stół, wspólna sprawa. Uczta Chrobrego połączy Gniezno i Poznań

„Przez żołądek, do serca” – mówi znane porzekadło, ale stół w tradycji to także miejsce pojednania, a przynajmniej podjęcia przy nim rozmów. Dzięki Klastrowi Turystycznemu „Szlak Piastowski” i w Poznaniu, i w Gnieźnie odbędą się uczty, jakich nie powstydzono by się na dworze Chrobrego. Tegoroczny „Weekend na Szlaku Piastowskim” będzie wyjątkowy, bo związany z rocznicą koronacji pierwszego króla Polski.
Już 8 czerwca Gniezno i 6 lipca Poznań, z pewnością staną się kulinarnymi stolicami kraju. Oba miasta wspólnie będą świętować, poprzez pożywne i smaczne jedzenie, rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. – To dobra okazja, by pokazać, jak w tamtych czasach świętowano – mówi Bartosz Borowiak, prezes KT „Szlak Piastowski”. A ma być to świętowanie z rozmachem. 8 czerwca centrum biesiady królewskiej będzie Gniezno, a dokładnie Plac im. św. Wojciecha, a 6 lipca Poznań świętować będzie na Moście Jordana na Ostrowie Tumskim, który łączy go ze Śródką, oraz na amfiteatrze pod „Bramą Poznania”. Wydarzenie to ważny akcent promocyjny Szlaku Piastowskiego, który nie tylko łączy Gniezno z Poznaniem, ale i innymi kulturowymi i historycznymi miejscami. – My łączymy, a nie dzielimy. Nie wartościujemy, który z ośrodków był ważniejszy. Po tylu latach te spory byłyby jałowe. Natomiast Szlak Piastowski łączy Gniezno i Poznań – podkreśla Andrzej Kaleniewicz, kierownik z Departamentu Sportu i Turystyki z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, który patronuje wydarzeniom. Pierwsza odsłona „Uczty Chrobrego” będzie miała miejsce w Gnieźnie, w niedzielę 8 czerwca.

Na Placu im. św. Wojciecha odbędzie się festiwal kulinarny, który będzie częścią „Bitwy Regionów” – wielkiego konkursu kulinarnego, który organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jak zapewnia Błażej Serkowski, z-ca dyrektora KOWR oddział w Poznaniu, będzie to okazja dla gnieźnian i turystów do spróbowania potraw Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji społecznych. – Poznamy smaki, które pamiętamy z dzieciństwa, z rejonów wsi i naszej kultury wielkopolskiej. To niebywała okazja do porównania smaków regionów z tym, co dzisiaj oferuje to, co nazywamy fastfoodem – zachęca. Gwiazdą gnieźnieńskiej edycji „Bitwy Regionów” będzie znana z programów kulinarnych w telewizji, Katarzyna Bosacka, która będzie dla odwiedzających tego dnia wydarzenie, gotować swoje specjały. Całą wielką ucztę w Gnieźnie okraszą także warsztaty kulinarne, pokazy i degustacje. Będzie też można dokonać zakupów przysmaków, które trudno znaleźć w sklepach. Czymś zupełnie nowym będzie wprowadzenie w Gnieźnie nowego produktu kulinarnego i będzie to zupełnie wyjątkowe! – Aż 16 restauracji z naszego miasta przygotuje okolicznościowe menu. Będą one oferowały po jednym autorskim daniu, które będzie nawiązywało do kuchni pierwszych piastów – zdradza pomysł na promocję kulinarną Michał Powałowski, prezydent Gniezna. Na finał imprezy odbędzie się koncert zespołu Chrust, który w nowoczesny sposób interpretuje muzykę dawną. – W tym roku zespół uczestniczył w eliminacjach do Eurowizji, gdzie otrzymał w głosowaniu widzów czwartej miejsce – przedstawia formację Marta Pacak, wicedyrektor MOK. – Chwilę później wystąpili w programie Must be the Music, gdzie otrzymali 4 x „Tak” od jurorów – dodaje. Chrust możemy znać także z festiwalu Męskie Granie czy Slot Art Festival w Lubiążu.

Niecały miesiąc później Chrobry zasiądzie do uczty w Poznaniu. Tam, 6 lipca na Moście Jordana zostanie rozłożony wielki stół, który stanie się miejscem biesiady i rozmów. – Przy królewskim stole rozmawiano, ubijano interesy, zatem i my będziemy tak świętować – zaprasza do Poznania Arletta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej „PUENTA”. W programie degustacje potraw, ale także spotkania z historykami i archeologami, animacje, warsztaty, budowanie królewskich insygniów z klocków Lego oraz zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Dodatkowo, na amfiteatrze przy „Bramie Poznania” odbędzie się koncert dzwonów.