„Na królewskim dworze”
„W społeczeństwie jest miejsce dla każdego…”. Przegląd twórczości scenicznej, w którym wszyscy zwyciężają

Jedenaście grup teatralnych, 168 uczestników, których do występu przygotowało prawie 30 nauczycieli, opiekunów i terapeutów. Te liczby najlepiej oddają obraz XIV Wiosennego Przeglądu Twórczości Scenicznej Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbył się 20 maja w gościnnych murach Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Była to specjalna edycja wydarzenia, w ramach obchodów 1000-lecia koronacji pierwszych królów polskich.
Pod hasłem „Na królewskim dworze” przebiegał XIV Wiosenny Przegląd Twórczości Scenicznej Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na scenie „eSTeDe” małe formy sceniczne, minispektakle, utrzymane w konwencji historycznej czasów koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II przedstawiło 11 zespołów reprezentujących takie instytucje, jak: Ośrodek Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy „Zielona Wyspa” z Miąskowa, Przedszkole Terapeutyczne „Mali Mistrzowie” z Gniezna, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 z Gniezna, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Heleny Bojarskiej z Kłecka, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 3 z Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa im. Prof. Kostrzewskiego z Węglewa, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka z Wągrowca, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 z Gniezna, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Zygmunta Imbierowicza z Kłecka, Stowarzyszenie „Na Tak” z Poznania (dwie grupy).
W przeglądzie mogą wziąć udział placówki zajmujące się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. – U nas nie ma żadnych eliminacji, kwalifikuje się każdy, kto odpowie na nasze zaproszenia. W tym roku, zapewne na dość trudny temat, tych zespołów jest mniej; zazwyczaj występuje ich 15, 16. Nie ma też żadnych kryteriów wiekowych, na scenie występują zarówno dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Jest to wydarzenie bez barier. Wszyscy są zwycięzcami – powiedziała Anna Kaliszewicz, nauczycielka w SOSW nr 1 w Gnieźnie.

Organizatorem przeglądu był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Gnieźnie. – To spotkanie dowodzi, że występować może każdy i każdy powinien. Takie występy są bardzo ważne w całym procesie edukacyjnym osób z niepełnosprawnościami. W społeczeństwie jest miejsce dla każdego. Wszyscy powinni ten przekaz usłyszeć, że świat jest zróżnicowany; jest piękny przez takie osoby, naszych podopiecznych i przez tych, którzy się nimi opiekują, edukują, uczą. Jest to relacja wzajemna: oni dają nam coś wspaniałego, ogromnego, a my im dajemy cząstkę swojej sprawności – powiedział Tadeusz Chojnacki, dyrektor SOSW nr 1 w Gnieźnie.

Przegląd odbył się po honorowym patronatem Starosty Gnieźnieńskiego i Prezydenta Miasta Gniezna. – Ten przegląd jest już zorganizowany po raz czternasty. Cieszy się dużym zainteresowaniem placówek szkolno – wychowawczych. Jest to olbrzymi wysiłek tych osób, które muszą się przygotować do występów na scenie, ale też wychowawców, którzy z nimi bardzo mocno muszą pracować. Uważam, że jest to fantastyczny rozwój artystyczny tych młodych ludzi, tym bardziej, że wpisujemy się pięknie w 1000-lecie koronacji królewskich, bo taki jest temat przewodni tego wydarzenia. Myślę, że dobrze się dzieje, że te osoby wychodzą na zewnątrz, chcą się integrować, chcą pokazywać swoje pasje artystyczne – skomentował Tomasz Budasz, starosta gnieźnieński. Wśród gości byli także m.in. Daria Benke z Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego i Łukasz Muciok, zastępca prezydenta Gniezna.

XIV Wiosenny Przegląd Twórczości Scenicznej Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną odbył się w „eSTeDe”. – Nie jest to pierwsze takie wydarzenie, które odbywa się w „eSTeDe”. Cieszymy się, że możemy gościć dzieci i młodzież, które chcą zaprezentować swoją twórczość sceniczną, zaprezentować artystyczne dokonania. Każdy, kto ma potrzebę pojawić się na scenie, zaprezentować swoją pasję, zawsze w „eSTeDe” znajdzie na to miejsce – podsumowała Lidia Łączny, dyrektorka Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Następny przegląd już za rok.