Gniezno 2025
Videomapping po zmroku. Pomysł miasta na urozmaicenie Traktu Królewskiego
W pięciu lokalizacjach w mieście, po zapadnięciu zmroku, wyświetlane mają być pokazy multimedialne prezentujące historyczne fakty związane z Gnieznem. To pomysł Urzędu Miejskiego, by urozmaicić ofertę Traktu Królewskiego, szczególnie w perspektywie obchodów jubileuszowych roku 2025.
Z videomappingiem gnieźnianie mieli już do czynienia. Podczas Koronacji Królewskiej w latach 2017 i 2018, fragment zewnętrznej elewacji kaplic katedry stał się ekranem dla projekcji w technologii 3D. Np. w 2017 roku wyświetlono tak krótki film prezentujący misję i męczeństwo patrona Polski św. Wojciecha w 1020. rocznicę jego śmierci, koronacje pięciu polskich władców – Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II – oraz 600 lat istnienia gnieźnieńskiej siedziby prymasów. Rok później wyświetlono w ten sposób także historie piastowskich księżnych i królowych. Zaprezentowano wówczas kobiety zasłużone dla historii Gniezna i Polski: Dobrawę, Odę Dytrykównę, Emnildę, Rychezę Lotaryńską, błogosławioną Jolentę i Jadwigę Bolesławównę. Animacje wyświetlane na katedrze cieszyły się dużym zainteresowaniem gnieźnian i przybyłych na festiwal turystów. Teraz, takie animacje mają być wyświetlane w różnych punktach miasta, ale tylko w sezonie turystycznym, codziennie i po zapadnięciu zmroku.
Znamy już pięć lokalizacji, które mają być rozświetlone za pomocą videomappingu. Są to budynek Urzędu Miejskiego przy ulicy Lecha (ściana frontowa od ul. Lecha), gmach szkoły podstawowej nr 1 przy ul. św. Jana (ściana frontowa od ul. św. Jana, bliższa rondu im. Pozorskiego), gmach II liceum im. Dąbrówki przy ul. Łubieńskiego (ściana frontowa od ul. Dąbrówki), Stary Ratusz (elewacja tylna, od strony dziedzińca) i na jeziorze Jelonek (kurtyna wodna).