Premiera „Sary”. Filmowa opowieść z Trzemesznem w tle
To nie mogło się nie udać! Gdy we wspólnym projekcie spotykają się osoby pełne talentu, pasji i wizji artystycznej, rezultat ich pracy zachwyca. Owacją na stojąco zakończył się w środę 12 czerwca premierowy pokaz filmu „Sara”.
Przedsięwzięcia produkcji filmu podjęła się Fundacja ATUT, dzięki współfinansowaniu przez Forum Dialogu. Scenariusz „Sary” jest oparty na powieści Jolanty Sroczyńskiej-Pietz pt. „Cień zegara słonecznego”. Historia toczy się w Trzemesznie, w drugiej połowie XIX wieku. Tytułowa postać, Sara ma 13 lat, gdy wraz z rodziną przeprowadza się z Gołańczy do Trzemeszna. Meyer Harwitz, jej ojciec, obejmuje posadę nauczyciela w szkole żydowskiej. Sara w nowym mieście czuje się obco aż do czasu, gdy poznaje Idę, córkę profesora z gimnazjum, Polkę. Między dziewczynami rodzi się przyjaźń, która nie jest akceptowana przez otoczenie. Aby się przekonać, jak ta historia potoczyła się dalej, trzeba koniecznie zobaczyć film.
Zdjęcia do projektu były kręcone nie tylko na ulicach Trzemeszna, ale m.in. w Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich, które posłużyło za scenografię sali lekcyjnej szkoły żydowskiej w Trzemesznie. Inną rolę odegrało Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które odtwarzało dom rodziny Harwitzów, sklep bławatny i pracownię złotnika. Dzięki uprzejmości muzeum w filmie można zobaczyć również srebra pochodzące z synagogi trzemeszeńskiej.
Premiera odbyła się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie i została wypełniona po brzegi przez mieszkańców Trzemeszna oraz zaproszonych gości, chcących zobaczyć efekt wielomiesięcznej pracy zespołu filmowego. Tworzyli go: scenariusz i reżyseria Jolanta Sroczyńska-Pietz, zdjęcia i montaż Marceli Konieczny i Piotr Tarłowski. Kostiumy i rekwizyty Magdalena Tarłowska, muzyka Sara Powaga i Maciej Szymański, lektor Stanisław Górka, koordynator projektu Katarzyna Sudaj. W filmie zagrali młodzi aktorzy z teatru Siódmy Dzień, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Trzemesznie.
Gratulacje zespołowi i aktorom złożyli m.in. Zygmunt Nowaczyk zastępca burmistrza Trzemeszna i Agnieszka Bartz przewodnicząca Rady Miejskiej Trzemeszna.
Projekt był współfinansowany przez Forum Dialogu. Partnerami projektu była Szkoła Podstawowa nr 1 im Jana Kilińskiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie, Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Renata Pałucka