CK „Scena to dziwna”
Potańcówka na ludowo w „eSTeDe”
Potańcówka to wyjątkowa okazja do wspólnej zabawy i poznania bogatej tradycji muzycznej Polski. Głównym celem organizacji potańcówki jest, jak sama nazwa wskazuje – tańczenie. Na imprezie tanecznej nie może więc zabraknąć kolorowych świateł i muzyki na żywo. Ale czy w dobie wszechobecnego Internetu, takie wydarzenia są potrzebne? Czy jeszcze kogoś to zainteresuje? Okazuje się, że tak i jest to bardzo spora grupa, tych szczególnie „wcześniej urodzonych”.
Na ludową potańcówkę w minioną sobotę zaprosiło Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Darmowe wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Tym razem oferta wydarzenia kulturalnego była skierowana przede wszystkim do starszego pokolenia mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego. – Jak wiemy, kultura nie ma wakacji, zmienia się tylko rodzaj organizowanych wydarzeń w ośrodkach kultury. Na wakacyjne miesiące Centrum Kultury „Scena to dziwna” przygotowało liczne atrakcje, zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dla osób dorosłych. Dzisiaj właśnie do naszego centrum kultury zaprosiliśmy osoby dorosłe na potańcówkę ludową, którą zorganizowaliśmy wspólnie z Zespołem Tańca Ludowego „Gniezno”. Frekwencja jak zawsze dopisała, a taniec, muzyka w wykonaniu kapeli, to najlepszy, sprawdzony „przepis” na wspaniałą zabawę. Świadczą o tym chociażby opinie samych uczestników. Jest to z pewnością znakomity pomysł na spędzenie sobotniego, letniego popołudnia – powiedziała Agnieszka Loba z „eSTeDe”.
Jak zawsze, przy potańcówkach w „eSTeDe” o oprawę muzyczną, kontakt z uczestnikami zabawy, śpiew zadbali członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Gniezno”. – Pomysł na organizację tego typu wydarzeń zrodził się już dość dawno. Uważam, że najlepszą formą zabawy i zachęcenia ludzi do folkloru, jest zorganizowanie właśnie takiej biesiady ludowej, z muzyką kapeli na żywo. Można pośpiewać, potańczyć, lub nauczyć się danego tańca. Dzisiaj będziemy zachęcać wszystkie osoby do nauki tańca szamotulskiego. Jest to znakomita forma, by przypominać i promować ludową twórczość artystyczną – powiedziała Irena Kolanowska, kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Gniezno”. Folklor, kultura ludowa jest spuścizną i dziedzictwem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, jest ważną częścią kultury narodowej. Jej wartości, bogactwo różnorodności odgrywa znaczącą historycznie rolę w życiu społeczności regionalnej i narodu. Jesteśmy świadkami wciąż żywej tradycji w muzyce, tańcu, śpiewie, zwyczajach i obrzędach, sztuce. Przykładem na to niech będzie choćby miniona potańcówka w „eSTeDe” i ogromne zainteresowanie właśnie tego typu wydarzeniem artystyczno-kulturalnym.