„eSTeDe”
„Piastowski Świt” na zakończenie Festiwalu Wyobraźni

Miniona sobota była ostatnim dniem tegorocznego Festiwalu Wyobraźni (16-21.06.) w Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Wydarzenie zwieńczył niesamowity koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Macieja Braciszewskiego i Roberta Kanaana, twórców związanych z „eSTeDe”.
Pierwszy dzień Festiwalu Wyobraźni należał do młodych, niezależnych artystów, którzy zaprezentowali swoje prace w przestrzeni Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Na wystawie „1000 X Teraz” pojawiły się prace z pogranicza różnych technik oraz mediów. Wśród prezentacji – instalacje, obrazy, rysunki. rzeźby, fotografie – były również prace Aleksandry Kondeli z „eSTeDe”. Po wernisażu na scenie amfiteatru zagrał Zuta – poznański duet muzyczny. Następne dwa dni wypełnił Festiwal Kultury Ludowej. W piątek, 20 czerwca na scenie amfiteatru „eSTeDe” wystąpił Andrzej Seweryn w monodramie „Wokół Szekspira”. Na ten występ wejściówki rozeszły się błyskawicznie.

Ostatnim akordem Festiwalu Wyobraźni był „Piastowski świt” – koncert muzyki elektronicznej. Jak zapraszał na to wyjątkowe wydarzenie organizator: „W sercu historycznego Gniezna rozbrzmi wyjątkowe muzyczne widowisko, które przeniesie publiczność w czasy, gdy kształtowały się fundamenty polskiej państwowości. „Piastowski Świt” to niezwykła opowieść dźwiękiem i obrazem, przywołująca prapoczątki naszego kraju oraz ewolucję jego władzy – od księcia do króla”. Koncert w wykonaniu Macieja Braciszewskiego i Roberta Kanaana, twórców muzyki elektronicznej, podzielony został na dwie narracyjne części. Pierwsza odsłona „Władcy Świtu” Macieja Braciszewskiego przeniosła słuchaczy w czasy narodzin Polski – w epokę surowej siły, legend i mitów; muzyczna podróż przez pradawne rytuały, duchowe uniesienia i niespokojne dźwięki rodzącego się państwa.

W drugiej części „Gniazdo” Robert Kanaan zabrał publiczność w świat władzy, rozwoju i wielkich decyzji. Od pierwszych piastowskich książąt po królewską koronację – muzyka i wizualizacje na ekranie LED odzwierciedlała trudną drogę, jaką pokonali władcy, by Polska stała się silnym i niezależnym krajem. Nastrojowe pejzaże dźwiękowe płynnie przeplatały się z majestatycznymi obrazami, tworząc spektakularną całość. Wydarzenie wsparł Bank Spółdzielczy w Gnieźnie.

– Był to, jak do tej pory, najdłuższy Festiwal Wyobraźni w historii „eSTeDe”. Nie da się ukryć, że tysiąclecie koronacji odcisnęło piętno na naszych wydarzeniach. Postanowiliśmy jednak wziąć ten temat i przepuścić przez pryzmat naszego centrum kultury. W ten sposób oddaliśmy pole do popisu młodym, którzy za pomocą sztuki pokazali nam, jak świat wygląda teraz – tysiąc razy teraz. Postawiliśmy na milenium kształtowania się folkloru, organizując dwudniowy festiwal kultury ludowej. Po koronowane głowy sięgnęliśmy do Szekspira, którego pięknie przetworzył nam Andrzej Seweryn, aż wreszcie pokazaliśmy Piastów po swojemu – nietypowo, elektronicznie, według wizji Roberta i Maćka – podsumowała dyrektor Lidia Łączny.