Pod patronatem „Przemian”
Jolanta Baziak gościem „Poetyckiej Środy”

Literatura, muzyka i malarstwo spotkały się podczas trzynastej „Poetyckiej Środy”, która odbyła się 17 czerwca w restauracji „Za Drzwiami”. Gościem wieczoru była Jolanta Baziak, bydgoska poetka i redaktor naczelna miesięcznika literackiego „Akant”, a zarazem eseistka, krytyczka literacka, plastyczka, animatorka kultury i jurorka ogólnopolskich konkursów literackich, od lat prowadząca warsztaty literacko-filozoficzne. Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę abstrakcyjnych prac Ewy Zobel oraz wysłuchać występu Amelii Bartkowicz (wokal), Anny Bartkowicz (wiolonczela) i Marii Bartkowicz (klarnet).
Literatura, muzyka i malarstwo spotkały się podczas trzynastej „Poetyckiej Środy”, która odbyła się 17 czerwca w restauracji „Za Drzwiami”. Gościem wieczoru była Jolanta Baziak, bydgoska poetka i redaktor naczelna miesięcznika literackiego „Akant”, a zarazem eseistka, krytyczka literacka, plastyczka, animatorka kultury i jurorka ogólnopolskich konkursów literackich, od lat prowadząca warsztaty literacko-filozoficzne. Uczestnicy mogli również wysłuchać występu Amelii Bartkowicz (wokal), Anny Bartkowicz (wiolonczela) i Marii Bartkowicz (klarnet) oraz obejrzeć wystawę abstrakcyjnych prac Ewy Zobel.
Jolanta Baziak debiutowała w 1974 roku na antenie Polskiego Radia cyklem wierszy „Strefa pomylonych”. W swoim dorobku ma liczne zbiory poezji oraz publikacje prozatorskie i popularnonaukowe.Jej wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, czeski, ukraiński i islandzki.Od 1995 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za działalność literacką i społeczno-kulturalną została wyróżniona wieloma nagrodami, w tym Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Podczas spotkania Jolanta Baziak w niezwykle ciekawy sposób opowiadała o swojej twórczości, inspiracjach oraz literackiej drodze.Jej wspomnienia, refleksje i prezentowane utwory spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników. W dorobku Jolanty Baziak poezja, proza i działalność plastyczna tworzą spójną całość, skupioną wokół człowieka, natury i poszukiwania głębszego sensu istnienia. Jednym z przykładów takiego przenikania się różnych dziedzin sztuki jest jej najnowszy tomik „Kochanka Natura”, zawierający także autorskie prace plastyczne. Ważnym elementem spotkania był również występ muzyczny Amelii Bartkowicz, Anny Bartkowicz i Marii Bartkowicz. Młode artystki wykonały sielankę autorstwa Franciszka Karpińskiego „Laura i Filon”, „Pieśń wieczorną” Stanisława Moniuszki do słów Władysława Syrokomli oraz wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Znów wędrujemy” z muzyką Grzegorza Turnaua, tworząc jego nastrojową oprawę. Ich wykonania spotkały się z życzliwym odbiorem publiczności i doskonale współgrały z literackim charakterem wydarzenia. Osobne miejsce zajęła wystawa malarstwa abstrakcyjnego Ewy Zobel. Artystka urodziła się w Gnieźnie, a jej pierwszą ważną fascynacją były ikony. Obecnie najważniejsze miejsce w jej twórczości zajmuje abstrakcja. Jak sama podkreśla, operowanie formą, kolorem i linią daje jej poczucie twórczej swobody.
Od trzynastej edycji patronat nad „Poetycką Środą” objął również Odrodzony Rycerski Zakon Bibliofilski w Krakowie, a także krakowskie Wydawnictwo Vandre pod zarządem Władysława Andreasika. Niezmiennie patronat medialny nad „Poetyckimi Środami” sprawuje tygodnik „Przemiany na Szlaku Piastowskim”. Wystawę Ewy Zobel będzie można oglądać w restauracji „Za Drzwiami”do kolejnej „Poetyckiej Środy”, zaplanowanej na 23 września.
SŁAWOMIR KRZYŚKA
***
Kochanka Natura
Nieskażona
Pierwotna
Nie dotknięta inną dłonią
róża Małego Księcia
czy musi mówić
czy sama w sobie nie jest mową
nieskalaną wąskimi ustami
doskonała nicość
mała postać jedynej prawdy
Twojego istnienia
Jaka jesteś piękna
Jesteśmy piękni
(„Kochanka natura”, Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych w Bydgoszczy, Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2026)




