Latarnia na Wenei
Humor lat 90-tych: spotkanie z Olgą Drendą w Latarni
1 sierpnia zapraszamy na godzinę 19:00 do Latarni na Wenei na kolejne spotkanie autorskie. Naszą gościnią będzie sama Olga Drenda: pisarka, eseistka, tłumaczka, którą możecie też znać z popularnej strony Duchologia, na której publikuje duchy zza stylonowej kotary, konfekcje, galanterie i 1001 drobiazgów!
Olga Drenda to etnolożka, antropolożka, specjalistka od estetyki i popkultury niedalekiej przeszłości. To estetka, która zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada jednak w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować.
Spotkanie otwierające sierpniowy kalendarz wydarzeń na Latarni na Wenei poświęcimy jej ostatniej publikacji, esejowi „Słowo humoru” oraz towarzyszącej jej wystawie w warszawskim Muzeum Karykatury „Wolne żarty. Humor lat 90.”, którą współkuratorowała wraz z duetem Podcastex. Autorka „Duchologii polskiej” bierze na swój antropologiczny warsztat poczucie humoru. W swym błyskotliwym eseju przygląda się różnym odsłonom i kontekstom dowcipu, ironii, abstrakcji i nonsensu – od mowy ezopowej w czasach PRL-u, przez twórczość sceny kabaretowej, po język reklam z początku transformacji, stand-up, memosferę i cenzopapę. Drenda zastanawia się nad związkami humoru z polityką, bo kiedy wkoło jest wesoło, łatwo przymknąć oko na to, że żart z ekstremisty stał się nagle żartem ekstremisty. Pokazuje też, że śmiech może budować poczucie solidarności, a suchary bywają krzepiące.
Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu mecenasów i mecenasek Latarni na Wenei, publiczności, która dorzuciła się na zrzutce!