Koniec historii Empiku w centrum Gniezna
Apel mieszkańców nie pomoże. Empik przy „Kareji” kończy działalność
Pod adresem Chrobrego 11 salon wydawniczy Empik, oraz jego wcześniejsza odsłona KMPiK, funkcjonowały 61 lat. Ale dziś już wiemy, że ponad półwieczna historia tego miejsca, usytuowanego przy centralnej ulicy miasta, nie będzie mieć kontynuacji. Salon zostanie zamknięty z końcem maja.
Wieść o planowanym zamknięciu Empik-u przy ulicy Chrobrego rozniosła się po Gnieźnie bardzo szybko. Wielu czytelników nie mogło uwierzyć, że tak długo prosperujący w centrum miasta punkt nabywania i oglądania książek oraz specjalistycznej prasy, może zniknąć. Od ulokowania tutaj w 1963 roku księgarni i Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, stał się on jednym z najważniejszych w historii powojennego Gniezna miejsc spotkań z szeroko rozumianą kulturą. Na parterze obiektu było można zakupić nowości wydawnicze, a na piętrze, pijąc kawę, przejrzeć prasę z całego świata, a wieczorem wziąć udział w koncercie muzyki klasycznej, wystawie malarstwa czy w spotkaniu autorskim. Tutaj zawiązywało się kontakty, które potem przyjmowały formę konkretnych zdarzeń artystycznych – zawiązywały się zespoły muzyczne, początkujący poeci nabierali odwagi w upublicznianiu szerszemu gronu swoich wierszy. Warto wspomnieć, że tak duże salony państwowej sieci, wcześniej nie pojawiały się w miastach wielkości Gniezna. W naszym regionie był to drugi taki salon po Poznaniu.
Po zmianie ustroju, już jako Empik, miejsce dalej miało charakter kulturotwórczy, choć już w nowej, bardziej komercyjnej odsłonie. Piętro służyło np. za siedzibę sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jeszcze za nim rozgościła się tam szkoła nauki języków obcych. Na dole, po przebudowie wnętrz, było to dalej miejsce zakupu unikatowych książek, płyt z muzyką, prasy specjalistycznej i artykułów papierniczych. Już jako salon, a nie typowa księgarnia, Empik cieszył się popularnością z powodu fachowej obsługi i dobrego zaopatrzenia. Przy okazji spacerów w centrum, było można zakupić tu nawet rzadko spotykane książki czy płyty winylowe. Jednak model biznesowy spółki się zmienił, zaczęła on pojawiać się tam, gdzie pojawiali się potencjalni klienci – w centrach handlowych. Rozwinął się także handel internetowy.
Dziś już wiemy, że sklep przy Chrobrego 11 będzie działał tylko do końca maja. Nawet internetowy apel, który do godziny 16, w dniu 30 kwietnia, podpisało już 348 osób, nic tu nie zmieni. – Bardzo poruszyła nas mobilizacja mieszkańców Gniezna, wszystkie przesłane do nas ciepłe słowa i publikacje w mediach społecznościowych, pełne wspomnień związanych z gnieźnieńskim Empikiem – informuje „Przemiany” Anna Gut-Mostowy z biura prasowego Empiku. – Z tym większą przykrością musimy potwierdzić informację o planowanym na koniec maja zakończeniu działalności salonu przy ul. Chrobrego. Decyzja o zamknięciu tego sklepu była dla nas bardzo trudna, szczególnie z uwagi na jego wieloletnią historię, ważną rolę w przestrzeni miasta i fakt, że był on miejscem spotkań z kulturą dla kilku pokoleń. Przesądziły jednak względy ekonomiczne i opłacalność lokalizacji – kluczowa dla każdego sklepu – wyjaśnia przyczyny takiej decyzji. Od czerwca w Gnieźnie będzie funkcjonować już tylko drugi salon sieci Empik, ulokowany w Galerii Piastova przy ul. Witkowskiej. – Dziękujemy mieszkańcom Gniezna, że towarzyszyli nam w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat. Mamy nadzieję, że będą chętnie odwiedzać nasz drugi sklep zlokalizowany przy ulicy Witkowskiej 1 i wspólnie napiszemy kolejne rozdziały historii Empiku w Gnieźnie – dodaje A. Gut-Mostowy.