Projekt ,,PLANTing ideas on the stage”
Uczniowie ZSP 3 z Erasmusem w Stambule
Maj był dla uczestników projektu Erasmus+ z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie niezwykle ekscytujący. W tym czasie, z lotniska Brandenburg z Berlina do Turcji udała się grupa uczniów i nauczycieli na tygodniowy pobyt i realizację kolejnych założeń projektu ,,PLANTing ideas on the stage”.
Projekt realizowany jest w ZSP nr 3 od 2023 roku. W projekcie oprócz Polski i Turcji biorą udział także szkoła koordynująca z Chorwacji i organizacja młodzieżowa z Hiszpanii. Celem projektu jest zwrócenie uwagi młodych obywateli na stan środowiska, pokazanie, jak wiele zależy tu od człowieka i jak wiele zmian można wprowadzić do życia codziennego, aby żyć mądrzej i traktować przyrodę jako inwestycję w przyszłość. – Ciekawym aspektem tego projektu jest przygotowanie przedstawień teatralnych, podczas których uczniowie odgrywają scenki mające nakłonić widzów do refleksji nad stanem obecnym naszego środowiska naturalnego. Przedstawienia przygotowywane są i prezentowane na scenie w języku angielskim, co stanowi duże wyzwanie, wysoki poziom emocji i również tremę, która w sposób naturalny pojawia się podczas występów na scenie – informuje Anna Kocińska, koordynator projektu w ZSP nr 3.
Uczniowie podczas mobilności za granicą goszczeni są przez uczniów w ich rodzinach. Tak było i tym razem. Każdy uczestnik przebywał w innym domu i codziennie rano razem ze swoim tureckim kolegą lub koleżanką udawał się do szkoły. Była to z pewnością niezapomniana możliwość poznania prawdziwego życia w Turcji. Rodziny tureckie były bardzo gościnne i opiekuńcze, starając się stworzyć rodzinną atmosferę. Po raz kolejny okazało się, ze ludzie mieszkający w różnych częściach Europy mają podobne zainteresowania, oglądają te same seriale, śmieją się z tych samych rzeczy, lubią podobną muzykę, a ich codzienne problemy są tak naprawdę problemami milionów ludzi mieszkających w innych krajach.
Każda mobilność to także możliwość zobaczenia kilku ciekawych miejsc, a w Stambule takich nie brakuje. Dzięki doskonałej organizacji pobytu, tureccy nauczyciele zorganizowali darmowy wstęp do przepięknej Hagia Sophia omijając niekończącą się kolejkę turystów. Miasto urzekło wszystkich tempem życia, wielokulturowością, szalonym ruchem ulicznym wyznaczanym przez klaksony. Zwiedzając Stambuł byliśmy pod wrażeniem bardzo dobrze zorganizowanego transportu publicznego. Zamiana środka komunikacji podczas poruszania się po mieście, z autobusu do metra czy na prom w celu przedostania się na drugą stronę Bosforu nie stanowiła żadnego problemu, między innymi przez ujednolicony system biletów.
– Ciekawostką miasta jest też widoczny na każdym kroku ogromny szacunek dla bezdomnych kotów. Wielokrotnie byliśmy świadkami niesamowitych scenek z udziałem kotów, które czują się w tym ogromnym 22-milionowym mieści znakomicie. Tutaj po raz pierwszy widzieliśmy także automaty z suchą karmą dla bezdomnych zwierząt, które działają na zasadzie uzupełnienia miski dozowaną porcją po wrzuceniu określonej kwoty pieniędzy. Każdy z uczestników mobilności chciałby jeszcze raz wrócić do tego urzekającego miasta z doskonalą kuchnią, świeżymi owocami i historią, która widoczna jest na każdym kroku – mówią uczestnicy wyjazdu.
– I dlatego warto jest realizować projekty Erasmusa i wraz ze swoimi rówieśnikami cieszyć się z możliwości, jakie oferuje program, zawierać nowe przyjaźnie, rozszerzać swoje horyzonty, przestać ulegać stereotypom, a jednocześnie poznawać przepiękne zakątki Europy – podsumowuje Anna Kocińska.