Odnawialne Źródła Energii
„Czerwony Kapturek w krainie OZE”. Premiera bajki edukacyjnej w Gnieźnie

Agnieszka Ościłowska i Olga Pełka, to autorki bajek edukacyjnych dla najmłodszych o… cieple systemowym. Premierowe spotkanie autorskie odbyło się 20 maja w Stolicy eXperymentu i połączone było z prezentacją kolejnej części przygód bajkowej postaci – „Czerwony Kapturek w krainie OZE”. Podczas lekcji pokazowej autorki m.in. mówiły o zaletach odnawialnych źródeł energii, potrzebie dbania o środowisko naturalne, czytały fragmenty bajki; dzieci chętnie też uczestniczyły np. w zabawach interaktywnych. Wśród zaproszonych gości był m.in. prezydent Michał Powałowski i prezes PEC Jarosław Grobelny.
Co to jest bajka edukacyjna? To „forma narracji, która ma na celu nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim przekazywanie konkretnych informacji i kształtowanie postaw. Jest to utwór, w którym poprzez zabawę i przyjemność można uczyć dzieci o różnych aspektach świata, w tym również o ważnych wartościach i umiejętnościach” – możemy przeczytać w definicji. Jedna z takich bajek miała swoją premierę 20 maja w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie. Czego mogą dowiedzieć się dzieci z książeczki „Czerwony Kapturek w krainie OZE”? – Młodzi czytelnicy poznają podstawowe terminy związane z Odnawialnymi Źródłami Energii, czyli co to jest magazyn ciepła, pompa ciepła, geotermia, czy wiatraki, które bardzo często widzimy. Dzieci pytają, a my używając prostego, zrozumiałego dla nich języka, przekładamy na język magii bajki. Korzystamy z postaci bajkowych, jak właśnie Czerwony Kapturek, który został wprowadzony do lekcji o cieple. Wprowadzamy dużo magicznych postaci, które tłumaczą ten nowy świat dzieciom – mówiła jedna z autorek Olga Pełka, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polski.

Książeczki o przygodach bohaterów popularnych bajek napisane jednak inaczej, na temat szeroko rozumianej ekologii i zielonego ciepła, są skierowane głównie do uczniów klas 1-3. – Dzieci będą wiedziały, jak wytwarza się to ciepło systemowe, dostarczane do naszych domów, które jest ekologiczne. Zależy nam, żeby każde dziecko po zapoznaniu się z tą książeczką, wyniosło bardzo dużo barwnych treści. Jest np. strach na wróble, który opowiada o biomasie, są też tacy bohaterowie, którzy sprawdzają jak działają wiatraki. Od pierwszej części Kapturkowi towarzyszy np. magiczny kot Klucha, który właśnie tłumaczy, jak powstaje ciepło systemowe, w jaki sposób są montowane filtry na kominach, a wszystko napisane w formie dostępnej dla małych dzieci – dodaje druga współautorka Agnieszka Ościłowska, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polski.

Pomysł bajek edukacyjnych na temat zielonego ciepła wspiera Jarosław Grobelny, prezes PEC w Gnieźnie: – Od samego początku programu ciepła systemowego, włączyliśmy się w promowanie ekologicznych źródeł ciepła, czy w ogóle ciepła systemowego wśród dzieci. Ma to m.in. przekonać od najmłodszych lat gnieźnian, że warto korzystać z odnawialnych źródeł energii i warto dbać o klimat dla przyszłych pokoleń. Jak dodał prezes Jarosław Grobelny, gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wytwarza ciepło w powyżej 50% z biomasy. O priorytetowym znaczeniu dla miasta ciepła systemowego mówił też prezydent Michał Powałowski. – Jest to pewna alternatywa, jeśli chodzi o ogrzewanie naszych mieszkań, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym. W mieście istnieje jeszcze kilka tysięcy tzw. kopciuchów, stąd też wspólne działania z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i rozbudowa sieci ciepłowniczej w centrum miasta – dodał prezydent Michał Powałowski.

Po spotkaniu z autorkami bajek edukacyjnych, odbyła się lekcja pokazowa. Dzieci m.in. wysłuchały fragmentów przygód Czerwonego Kapturka w krainie OZE oraz uczestniczyły w zabawach interaktywnych. Dzięki elementom zabawy i emocjonalnemu doznaniu, bajki edukacyjne sprawiają, że nauka staje się przyjemna i angażująca.