1000. rocznica koronacji
„Chrobrzacy” dla króla. To będzie jedyna taka inscenizacja koronacji

Noszenie przez szkołę imienia Bolesława Chrobrego do czegoś zobowiązuje. Szczególnie w czasie tak wyjątkowym, jak 1000. rocznica jego koronacji. Świętowanie swojego patrona nie musi przybrać formy sztampowej, ale może mieć formę radosnego korowodu całej społeczności szkoły. I tak właśnie zapowiada się wydarzenie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.
Nie tylko zawodowe i amatorskie grupy rekonstrukcyjne; nie tylko zawodowi aktorzy. Swoją wizję koronacji w gnieźnieńskiej katedrze Bolesława Chrobrego zaprezentują uczniowie, którzy zapraszają nas do wspólnego świętowania, przeniesienia się 1000 lat wstecz oraz zobaczenia widowiska historycznego, którego w tym miejscu, w tym niezwykle ważnym roku, nie zobaczy nikt więcej. – To pierwsza w Gnieźnie inscenizacja historyczna w tym ważnym roku. I to jeszcze przed tymi zaplanowanymi przez miasto. Ogromnie cieszy mnie, jako przedstawiciela Starostwa Powiatowego, że to właśnie nasza szkoła ponadpodstawowa wyszła z taką inicjatywą. Bo to oni są pomysłodawcami tego przedsięwzięcia i jego głównymi aktorami – mówi Łukasz Scheffs, wicestarosta gnieźnieński. Z kolei jak zauważa Paweł Matkowski, dyrektor I LO, dla całej społeczności szkoły zaplanowane widowisko będzie chyba najciekawszym do tej pory dniem patrona. – Wszystko rozpocznie się mszą w katedrze, którą będzie celebrował ksiądz prymas, a następnie spod szkoły wyruszy barwny korowód z procesją koronacyjną, oczywiście w strojach z epoki. Nie zabraknie jeźdźców, wojów i rodziny królewskiej – zdradza plan wydarzenia dyrektor szkoły, który jednocześnie zachęca, by przyłączyć się do tego radosnego pochodu.

Pod samą katedrą zostaną na straganach zaprezentowane artefakty z przeszłości, historyczne przedmioty czy militaria, które m.in. zaprezentuje Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. – Sama koronacja rozpocznie się o godzinie 18 przywitaniem księcia Bolesława przez arcybiskupa Hipolita. Potem w centrum katedry odbędzie się sama ceremonia koronacji – opowiada P. Matkowski. Z takiej gościny i inicjatywy uczniów cieszy się gospodarz bazyliki katedralnej, ks. kanonik Przemysław Kwiatkowski. – Po tysiącu lat katedra nadal stoi, ale nie dlatego, że jest muzeum, ale dlatego, że jest żywa – podkreśla. – Gdyby żywa nie była, to dzisiaj byśmy jej nie widzieli. Jest miejscem spotkania z panem Bogiem, dlatego stała się szczególnym pomnikiem, który cały czas do nas coś mówi – dodaje. Jak zauważa proboszcz parafii katedralnej, to wydarzenie będzie wyjątkowe z dwóch powodów: – Przed nami wiele inscenizacji koronacji, ale to jest jedyne wydarzenie, które odbędzie się wewnątrz auli koronacyjnej. Innego takiego nie będzie. A drugim atutem jest to, że wprowadzi nas w to młodzież. Nie profesjonalni aktorzy, nie inscenizatorzy, ale młodzież, która tym samym poznaje historię i chce nam nią coś przekazać – podkreśla. Wydarzenie będzie mieć miejsce 24 kwietnia. Rozpocznie się o godzinie 16.30 mszą świętą w katedrze w intencji Ojczyzny i społeczności uczniowskiej I LO, by o godzinie 17.30 mógł wyruszyć z liceum właśnie w to miejsce orszak koronacyjny. O godzinie 18.00 orszak dotrze do katedry, a książę Bolesław zostanie przywitany przez arcybiskupa Hipolita. O godzinie 18.10 rozpocznie się ceremonia koronacji, a o godzinie 18.40 nowy już król przywita się z mieszkańcami Gniezna, wychodząc przed katedrę.