Edukacja
Z KPO na termomodernizacje. Duże środki dla powiatowych i miejskich placówek oświatowych

„To inwestycja w oszczędności” – mówi o środkach z Krajowego Planu Odbudowy Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska, która w Gnieźnie przekazała władzom samorządowym i dyrektorom placówek decyzje o dofinansowaniach dla miejskiej i powiatowej oświaty na polepszenie bilansu energetycznego szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych i przedszkola. Inwestycje mają przynieść oszczędności na poziomie 30% w skali roku.
Jak podkreśliła 7 kwietnia przedstawicielka rządu, dzięki poprawie energetycznej placówek oświatowych, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać na inne cele edukacyjne. Samorządy miejski i powiatowy, na termomodernizacje swoich budynków otrzymały łącznie 20 mln złotych ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy. – Walczymy z czasem – dopingowała Michała Powałowskiego, prezydenta Gniezna i Tomasza Budasza, starostę gnieźnieńskiego P. Hennig-Kloska, ponieważ środki przyznane naszym samorządom trzeba wydać i rozliczyć do końca czerwca 2026 roku. – Inwestycje muszą przebiegać pilnie i prędko – podkreśliła ministra. Obaj samorządowcy zapewnili, że inwestycje doprowadzą do końca i zmieszczą się w dość krótkim terminie. Choć to tylko rok „z okładem”. – Te prace trochę zdezorganizują nam rok szkolny, ale liczę na wyrozumiałość kadry pedagogicznej, pracowników administracji i uczniów – skomentował T. Budasz. Powiat otrzymał 14 mln złotych na termomodernizację aż 4 swoich placówek oświatowych. Są to: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich, Zespół Szkół Ekonomicznych, II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kłecku. Tutaj starostwo do inwestycji dołoży 12 mln złotych. Z kolei miasto otrzymane 6 mln złotych zainwestuje, z wkładem własnym ok. 2,5 mln złotych, w termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 8 i Przedszkola nr 9.
Jak podkreśla P. Hennig-Kloska, termomodernizacja placówek edukacyjnych nie tylko obniża koszty ich funkcjonowania, ale także poprawia jakość i komfort kształcenia w nich. – Inwestycje obniżą rachunki o ok. 30 procent, ale też wymiana w nich źródeł ciepła zmniejszy zanieczyszczenia wokół, co odczują uczniowie i okoliczni mieszkańcy – mówi ministra. Z kolei Michał Powałowski, prezydent Gniezna cieszy się na oszczędności. – Obniżą się nam rachunki związane z ogrzewaniem jak i oświetleniem budynków. Dodatkowo np. w Szkole Podstawowej nr 8 powstanie winda dla osób niepełnosprawnych. To ogromne ułatwienie – zaznacza. Radości z inwestycje w kierowanych przez siebie placówkach nie kryją ich dyrektorzy. W II LO docieplona zostanie hala sportowa wraz z łącznikiem. – Termomodernizacja tych części będzie dla nauczycieli i uczniów elementem sprzyjającym ich pracy – mówi Róża Grabowska, dyrektor szkoły, natomiast najwięcej prac czeka SOSW nr 2, bo to największa powiatowa placówka edukacyjna. – Mamy prawie 5000 metrów kwadratowych budynków, więc będziemy modernizować się kompleksowo. Ocieplimy dach, ściany, okna, drzwi, część piwniczną – wymienia Tomasz Pawłowski, kierujący szkołą.