Gniezno 2025
Przed uroczystościami jubileuszowymi. Część miasta jak strefa „zero”

Świętowanie rocznicy pierwszej polskiej koronacji, która miała miejsce w Gnieźnie, to nie tylko duma i prestiż dla miasta, ale też wynikłe z tego uciążliwości i ograniczenia. Władze miasta proszą mieszkańców o wyrozumiałość, bo do Gniezna zjadą najważniejsze osoby w państwie, liczne delegacje i turyści. Już dziś znamy plan objazdów i zamknięć. Szczególnie uciążliwe będą one dla mieszkańców Tysiąclecia, którzy przez pewien czas nie będą mogli parkować pod swoimi blokami. Wyjaśnienie tych niedogodności jest tylko jedno – względy bezpieczeństwa.
Dzień 26 kwietnia z pewnością zapisany zostanie w historii miasta, a mieszkańcom Gniezna utkwi na długo w pamięci. Tego dnia bowiem odbędzie się w „Grodzie Lecha” wspólne wyjazdowe posiedzenie Sejmu i Senatu RP oraz wysłuchamy przemówienia Prezydenta Polski oraz Premiera Rządu. W dodatku odbędą się w tym czasie tradycyjne uroczystości odpustowe na św. Wojciecha ze wszystkimi stałymi punktami tego wydarzenia. Zanim jednak o samych wydarzeniach jubileuszowych, to przedstawiamy za władzami miasta zmiany komunikacyjne, na które muszą przygotować się gnieźnianie. Przede wszystkim – posłowie i senatorowie oraz najważniejsze osoby w państwie obradować będą w Hali im. Mieczysława Łopatki przy ul. Sportowej. Obiekt i jego otoczenie będą prawdziwą „strefą zero”, gdzie nikt nieuprawniony nie będzie mógł się znaleźć. Obszar ten obejmuje samą halę, sąsiednią mniejszą halę, stadion hokejowy oraz otwarte baseny.

Poza tym od godziny 6 rano, w piątek 25 kwietnia, zamknięty będzie przejazd i możliwość parkowania na fragmencie ulicy Sportowej przed samą halą. Zakaz obowiązywać będzie od ronda na skrzyżowaniu ulic Chudoby/Paczkowskiego/Budowlanych, do ulicy Zabłockiego oraz na ulicy Spokojnej – od placu zabaw, do ulicy Sportowej. Ten zakaz obowiązywać będzie do godziny 18 w dniu 26 kwietnia. Na czas uroczystości ulica Budowlanych, na odcinku od ronda na skrzyżowaniu ulic Chudoby/Paczkowskiego/Budowlanych do skrzyżowania z ulicą Staszica, będzie jednokierunkowa z kierunkiem jazdy w stronę ulicy Staszica. Prawy pas ulicy Budowlanych tymczasowo będzie miejscem parkingowym. – Mieszkańcy nie będą mogli parkować w tej okolicy już od godziny 6 rano w piątek, do godziny 18 w sobotę. Dlatego proponujemy im miejsca parkingowe na terenie miejskich i powiatowych instytucji – informuje Łukasz Muciok, wiceprezydent miasta. Takie specjalne parkingi dla mieszkańców wyznaczone będą na terenie: Przedszkoli nr 13 i nr 8, Szkół Podstawowych nr 7 i 9, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Słowackiego. – Wyłączymy na czas uroczystości 230 miejsc parkingowych, ale w zamian przygotowaliśmy 350 miejsc zastępczych. Wynika to z wymogów bezpieczeństwa służb zewnętrznych – Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa i Policji – dodaje wiceprezydent. Jak zaznacza, jeśli któryś pojazd nie zostanie przez jego właściciela przeparkowany z miejsc wyłączonych, może on być sprawdzony przez służby pirotechniczne, a nawet usunięty. – Jest to ważne wydarzenie i myślę, że gnieźnianie przez te dwa dni nie będą mieli problemów z przestawieniem samochodów. Wychodzimy do nich z ciekawą alternatywą miejsc parkingowych – podkreśla. Zmiany komunikacyjne nie obejmą tylko Tysiąclecia. Mieszkańcy Starego Miasta także muszą przygotować się na ograniczenia. Ulice św. Wojciecha i Podgórna na czas uroczystości będą zamknięte dla pojazdów, podobnie jak ulica Tumska. Dodatkowo ulica Grabskiego zostanie zamknięta, od piątku, od godziny 18 do soboty, również do godziny 18.
A teraz rzeczy bardziej przyjemne, czyli plan sobotnich, głównych wydarzeń, które będą mieć miejsce w Hali im. Mieczysława Łopatki. Jak informuje Michał Powałowski, prezydent Gniezna, oczy całego kraju będą skierowane właśnie w to miejsce. Przybędą tu na kilka godzin najważniejsze osoby w państwie. Samo zgromadzenie rozpocznie się w samo południe i wspólnie otworzą je marszałkowie Sejmu i Senatu RP. Obie izby parlamentu przyjmą dwie tak samo brzmiące uchwały jubileuszowe. Następnie głos zabiorą Prezydent RP, Marszałek Sejmu i Marszałkini Senatu, a na koniec Premier RP. – Całość wydarzenia zakończy się odczytaniem przyjętej wcześniej przez obie izby parlamentu uchwały. To wydarzenie będzie jednym z najważniejszych w tych obchodach i ma ogromne znaczenie dla naszego miasta. Będzie to zapewne zaznaczone w annałach Gniezna – podkreśla prezydent. Jak dodaje, cały kraj będzie patrzył na nasze miasto i słuchał, oglądał i czytał doniesienia medialne z pierwszej stolicy Polski. – To dla nas szansa, by to historyczne znaczenie Gniezna w naszych dziejach utrwalić i przypomnieć o tym naszym rodakom. Skupimy się na tym, by tę możliwość w pełni wykorzystać – zapewnia M. Powałowski.