Płatne parkowanie
Płatne parkowanie także w soboty? Samorządy chcą zmian
Dziś tylko miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców mogą pobierać opłaty za parkowanie w soboty. Samorządy zrzeszone w Związku Miast Polskich apelują, by i mniejsze miasta mogły pobierać w ten dzień opłaty i by te opłaty były wyższe. Teraz nie pozwalają na to przepisy.
Za przykład ZMP podaje tu Sopot. To uzdrowiskowe miasto ma 35 tys. mieszkańców i zgodnie z przepisami, nie może na swoim terenie utworzyć śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. Takie obszary mogą wytyczać miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. Sopot, co prawda ma swoją strefę płatnego parkowania, jak wiele gmin w Polsce (podobnie Gniezno), ale ma ona swoje ustawowe ograniczenia. Tych ograniczeń nie chcą samorządy. – Apelujemy, żeby to, jak kształtować politykę parkingową w miastach, było decyzją rad gmin. (…) Powinniśmy mieć możliwość nie tylko kształtowania, w jakich dniach i w jakich godzinach strefa obowiązuje, ale także kształtowania wysokości stawek. Np. w Sopocie im bliżej plaży, tym stawka powinna być wyższa, żeby zachęcić gości do korzystania z parkingów buforowych – mówiła podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Zarządu ZMP w Sosnowcu Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu. „Śródmiejska strefa płatnego parkowania” jako nową instytucja w systemie prawnym powstała w 2019 roku. Daje ona szersze możliwości kształtowania polityki parkingowej na terenie samorządów liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Ale i mniejsze samorządy „duszą” się samochodami w centrach miasta, a obecne stawki i zasady parkowania, jakie dają im przepisy, nie rozwiązują problemu. Ze zmianą prawa w tym zakresie wyszli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Złożyli oni już w Sejmie stosowny projekt. Wspiera go właśnie Związek Miast Polskich, który zrzesza aż 373 samorządy (także Gniezno).
W wyniku proponowanych zmian także miasta i miasteczka mniejsze powinny mieć możliwość tworzenia „śródmiejskiej strefy płatnego parkowania”. Co ona daje w praktyce? Np. możliwość pobierania opłat za parkowanie także w soboty oraz podniesienie stawek za parkowanie. Obecnie, w Gnieźnie stawka za pierwszą godzinę postoju samochodu nie może przekroczyć 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia. Po zmianie przepisów wskaźnik ten wzrośnie do 0,45 proc. Samorządy i parlamentarzyści podkreślają, że to jedno z narzędzi do zwiększenia rotacji samochodów w centrach miast i sposób na rozwiązanie problemów parkingowych np. w miastach turystycznych czy uzdrowiskowych, gdzie największy napływ pojazdów odnotowywany jest w weekendy.