Narodowe Święto Niepodległości
„Świętujmy razem!” – zaprasza prezydent Gniezna
Jedenastego listopada to symboliczna i bardzo ważna data dla nas, Polaków. 11 listopada 1918 roku w Compiègne podpisano rozejm pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim, który oficjalnie kończył I wojnę światową. Na mocy tego porozumienia Polska po 123 latach zaborów powróciła na mapę, odzyskując niepodległość. Obchodzone każdego roku Narodowe Święto Niepodległości należy do najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce.
W Gnieźnie odbędą się tego dnia oficjalne uroczystości, aktywności sportowe i atrakcje dla całych rodzin. Tradycyjnie świętowanie rozpocznie się o godzinie 9.30, mszą święta w katedrze. Następnie na placu Mikołaja Trąby o godzinie 10.35 odbędzie się prezentacja dzieci i młodzieży biorących udział w konkursie Herosi Niepodległości. – Konkurs objęła w tym roku patronatem honorowym wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, będzie miał on więc rangę ponadregionalną. Punktualnie o 11.00, wszystkim zostanie wykonane zdjęcie „Pod Biało-Czerwoną”. O godzinie 11.11 około 500 biegaczy wyruszy na trasę X Biegu Niepodległości, następnie uwaga ponownie skupi się na placu Mikołaja Trąby, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów i finał konkursu na historyczne przebranie – a więc „Herosów Niepodległości”. Podobnie jak w zeszłym roku, o 11.50 Zespół Obertas zaprosi wszystkich uczestników do udziału we wspólnym Polonezie, by o 12.00 – także wspólnie – odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego – zaprasza prezydent Michał Powałowski.
Na Rynku już o godzinie 9 rozpocznie się Jarmark Marciński, będzie można kupić tradycyjne rogale, ale także kotyliony, czy flagi narodowe. Około 12.30 zaplanowano koncert Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego i dekorację uczestników Biegu Niepodległości. – Ogromnie cieszę się, że co roku w Gnieźnie świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości tak różnorodnie, rodzinnie i zdecydowanie radośnie. Co roku program jest bogatszy, czy to przez wprowadzane nowe atrakcje, czy rozszerzanie tych dobrze znanych. Myślę, że oferta jest absolutnie dla każdego gnieźnianina i każdej gnieźnianki. Świętujmy wspólnie! – mówi Michał Powałowski, prezydent Gniezna.
„Święto w Domu – tego jeszcze nie znacie” to nowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury z okazji święta niepodległości. – Jest to propozycja oparta na projekcie „Dziennik Lech – tego jeszcze nie czytaliście”, czyli nowego projektu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. MOK od 6 lat opiekuje się Domem Powstańca Wielkopolskiego, który jest wyjątkowym miejscem edukacji i popularyzacji wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, miejscem spotkań i rozmów o teraźniejszości i przyszłości – mówi Marta Pacak, zastępczyni dyrektora MOK i dodaje: – Od niedawna Gniezno może poszczycić się odkryciem na miarę ogólnopolską – mowa tu o dzienniku Lech, którego egzemplarze z lat 1918–19 trafiły do Archiwum Państwowego w Poznaniu, oddział w Gnieźnie. To niespełna 300 numerów, które dotąd nie były znane regionalistom. Poprzez projekt chcemy dokładnie przyjrzeć się tej skarbnicy wiedzy, jaką jest ponad stuletnia prenumerata. We współpracy z archiwum całość odnalezionych numerów zostanie zdigitalizowana. Na bazie skanów powstała wystawa, która będzie otwarta dla zwiedzających w Starym Ratuszu, właśnie 11 listopada. Wystawa jest skierowana dla całych rodzin, gdyż towarzyszą jej karty pracy z serią zagadek do rozwiązania.
Poza wystawą dostępną w Starym Ratuszu, MOK zaprasza tradycyjnie do Domu Powstańca Wielkopolskiego, gdzie czekają niespodzianki. – Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby poczuć się jak w domu, zagrać w specjalnie przygotowaną grę planszową, pobawić się planszami edukacyjnymi, a także pierwszy raz ułożyć układankę z powstańczym motywem. Zapraszamy całe rodziny – mówi Marta Pacak.