Września
Września rewitalizuje park im. J. Piłsudskiego
Tak jak sentymentem mieszkańców Gniezna cieszy się Park Miejski im. gen. Andersa, tak wrześnianie kochają swój zabytkowy Park im. Józefa Piłsudskiego. Pięknie położony nad rzeką Wrześnicą, ma ciekawą historię, ale po nawałnicy z 2017 roku został mocno zniszczony. Władze miasta podpisały właśnie umową na wartą kilka milionów złotych rewitalizację.
Wrzesiński park jest zaledwie o jeden hektar mniejszy od gnieźnieńskiego, ale na pewno nie ustępuje mu w pięknym usytuowaniu. Jest też należycie utrzymany i niezmiennie po kawałku rewitalizowany. Nawałnica z 2017 roku, która zniszczyła jego drzewostan, była dla mieszkańców miasta katastrofą, stąd gmina od kilku lat realizuje program zadrzewiania parku. Sam park zaczął powstawać nad urokliwymi terenami rzeki Wrześnicy w 1925 roku. Nad jego projektem i układem czuwał dyrektor ogrodów miejskich w Poznaniu, dr Władysław Marciniec. Park otwarto uroczyście w 1927 roku, a spacerujący w nim mogli podziwiać trzy rzeźby zakupione przez Edwarda Grabskiego z Bieganowa (dyrektora i drugiego właściciela cukrowni w Gnieźnie): boga piorunów – Perkuna, boga pożogi – Jessego i boginię wojny – Bellonę. We wrześniu 2023 roku burmistrz Wrześni złożył wniosek o dofinansowanie rewitalizacji parku i blisko 5 milionów złotych zostało miastu przyznane z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Umowę z wykonawcą na przeprowadzenie prac, podpisano 8 października. Jak zapewniają władze Wrześni, zieleniec przejdzie gruntowną renowację. Wiemy już, że w ramach całej inwestycji, park zyska 105 drzew, 11.295 krzewów oraz 11.319 bylin, traw, pnączy i roślin cebulkowych. Istniejące nawierzchnie spacerowe zostaną przebudowane i powstaną też nowe – w technologii nawierzchni mineralnych. Remont dotknie też zabytkowych schodów, na stawie pojawi się pływająca fontanna, tereny zielone będą nawadniane nowoczesnym systemem zraszania, a całość okrasi tzw. mała infrastruktura: kosze, ławki, pergole oraz nowe energooszczędne oświetlenie. Planowany termin zakończenia prac, to sierpień przyszłego roku.