CK „eSTeDe”
„Tak się rodzi pasja”. Na koniec warsztatów koncert „Na Górze”
Centrum Kultury „Scena to dziwna” bierze udział w kolejnych projektach, dzięki którym zrealizowane zostaną nowe, wyjątkowe działania. Jeden z nich w ramach programu Edukacja Kulturalna to projekt „Kultural(nie)pełnosprawni”. Efektem końcowym warsztatów muzycznych będzie koncert 27 września o godzinie 17. Wstęp wolny.
Rozpoczęty w minionym tygodniu sezon kulturalno – artystyczny, to nowe wyzwania, w tym takie, które wiążą się z realizacją projektów kulturalnych, dofinansowanych z zewnętrznych źródeł. Wśród wielu nowych projektów jeden wydaje się szczególny, skierowany do osób z niepełnosprawnościami. To Kultural(nie)pełnosprawni.
– W ramach programu Edukacja Kulturalna został przygotowany projekt „Kultural(nie)pełnosprawni”. Zadanie składa się z cyklu warsztatów muzycznych oraz teatralnych. Zajęcia muzyczne dedykowane są podopiecznym gnieźnieńskich środowiskowych domów samopomocy – mówi Lidia Łączny, dyrektorka Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Warsztaty poprowadził Bartosz Miecznikowski z fundacji „Muzyczni Czarodzieje”. – W tym roku realizujemy dwa projekty, które mają wspólny mianownik, to jest dostępność. Pierwszy to „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury” polega na tym, że my będziemy się szkolić, kształcić, zdobywać nowe umiejętności i wiadomości, by tak konstruować nasze wydarzenia, żeby one były w pełni dostępne dla osób ze specjalnymi potrzebami. Drugi projekt, jakby stanowiący uzupełnienie, to „Kultural(nie)pełnosprawni”. Chcemy w nim pokazać, że osoby z niepełnosprawnościąsą pełnoprawnymi twórcami kultury. Do udziału w warsztatach muzycznych zaprosiliśmy ŚDS „DOM ANKI” oraz „DOM TĘCZA”. Uczestnicy bawili się muzyką, grając na instrumentach perkusyjnych oraz tworzyli autorskie piosenki – dodała Joanna Łacińska – Stube z „eSTeDe”. Zaprezentują je szerszej publiczności w czasie koncertu, na którym wystąpią obok uczestników sekcji działających w Centrum Kultury „Scena to dziwna”. – Wspieram wszystkie projekty, szczególnie te, które uzyskały dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. To ważne, by w naszym powiatowym centrum kultury była oferta zróżnicowana, w tym dla osób z niepełnosprawnościami – dodał starosta Tomasz Budasz.
„Tak się rodzi pasja” to hasło towarzyszące warsztatom oraz koncertowi. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Na Górze. To grupa, która od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że z tzw. „średniej” wynika, że są ekipą „półsprawną”. To, co gra Na Górze, niektórzy określają jako punk and roll, inni jako neo punk, czy art punk. Samej grupie najbardziej podoba się bezpretensjonalne określenie „piosenkowy punk”. W 2019 roku zespół wystąpił w programie „Mam Talent!” docierając do półfinału. Grupa grała m.in. jako supporty zespołów: Hey, Kult, Armia, VooVoo. Zespół wydał siedem płyt. wystąpili na nich m.in. Czesław Mozil, Kayah, Renata Przemyk, Grabaż (Strachy Na Lachy, Pidżama Porno), Jacek Budyń Szymkiewicz (Pogodno), Alek Korecki (Tilt), Dawid Portasz (Jafia).
Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Koncert odbędzie się w piątek, 27 września o godz. 17. Wstęp wolny! Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.