Wakacje w CK „Scena to dziwna”
„Dyzio na drodze”, czyli teatr żywego słowa w „eSTeDe”
Teatr dla dzieci spełnia bardzo ważną rolę w wychowaniu i edukacji. Spektakle dla najmłodszych rozwijają, uczą i bawią. W czwartek, 22 sierpnia, na jedno z takich przedstawień zaprosiło Centrum Kultury „Scena to dziwna’ w Gnieźnie. Teatr Herbi zaprezentował spektakl „Dyzio na drodze”, czyli opowieść o niesfornym chłopcu, któremu zdarza się sprawiać kłopoty. W trakcie przedstawienia wraz z policjantką uczy się, jak zachowywać się na ulicy i poznaje przepisy drogowe. Była to kolejna propozycja „eSTeDe”, tym razem dla najmłodszych w czasie jeszcze trwających wakacji.
Chociaż wakacje nieubłaganie dobiegają końca, to jednak ośrodki kultury nadal zapraszają do korzystania z letniej oferty. Nie inaczej jest w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Tym razem w czwartek, 22 sierpnia „eSTeDe” zaprosiło najmłodszych na przedstawienie „Dyzio na drodze” w wykonaniu Teatru Herbi. Mały Dyzio bywa bardzo niesforny, przez co zdarza mu się sprawiać kłopoty. Na scenie wraz z policjantką uczy się, jak zachowywać się na ulicy i poznaje przepisy drogowe. Jest to przedstawienie mające przesłanie wychowawcze i profilaktyczne. Taka forma teatru jest jedną z prostych form wprowadzenia elementów kulturowych w edukację i wychowanie dzieci. Przedstawienie to nie tylko dawka humoru i dobrej zabawy, ale także ważna lekcja o tym, na co dzieci powinny uważać w codziennym życiu. – Dzieci wraz z tytułowym Dyziem poznawały zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy oraz przepisy ruchu drogowego. Wszystko w formie zabawy, z humorem, ale z edukacyjnym przesłaniem. Dzieci cechuje wyjątkowa wrażliwość na działania teatralne i artystyczne, zatem bawmy się w teatr ucząc, bawiąc i wychowując – powiedziała Agnieszka Loba z CK „eSTeDe”.
– Najmłodsi widzowie uczą się odróżniać dobro od zła, przeżywają emocje na żywo. Przedstawienia oparte na bajkach, czy sytuacjach z życia codziennego nie tylko bawią, ale również uczą młode pokolenie. Należy wykorzystywać korzystny wpływ teatru na psychikę dziecka, ponieważ to działanie kształtuje jego wyobraźnię, wrażliwość, poczucie estetyki i piękna – podsumowała Lidia Łączny, dyrektorka Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Następna propozycja „eSTeDe”, tym razem dla starszych odbiorców kultury, to m.in. wystawa w „Galerii na piętrze” – „Zwyczajne – niezwyczajne – moje”, czyli obrazy Agnieszki Bętkowskiej. Gnieźnianka skupia się głównie na utrwalaniu szeroko pojętej natury na płótnie, a częstym motywem jej prac są drzewa. Jak mówi sama autorka: „Obrazy mają ograniczoną paletę barw, to dlatego by móc oddychać i czuć nieograniczoną przestrzeń i czysty umysł”. Wernisaż odbędzie się 2 września o godzinie 17 w CK „eSTeDe” (galeria na piętrze). Wstęp wolny.